Onikişubat/ILICA
+90 534 050 8306
info@alicesurkacmaz.com

ILICA HAKKINDA

Kahramanmaraş

Antik dönemden beri kullanıla gelen Süleymanlı ve Ilıca Kaplıcası tarih boyunca çeşitli uygarlıklara hizmet vermiştir. Bu bölgenin Bizans döneminde Mezopotamya’yı Orta Anadolu ve İstanbul’a bağlayan yol üzerinde olması gelişimini hızlandırmıştır.

Süleymanlı’da Bizans döneminden kalma ikisi sağlam, üçü harabe halinde 5 kilise bulunmaktadır. Bunun yanında Roma dönemine ait ve şu anda kullanılan 3 gözlü bir meydan çeşmesi bulunmaktadır.

Çağın Bizans dönemine ait kalıntıları buraya açık hava müzesi görüntüsü vermektedir.1302 tarihli (1886) Osmanlı salnamelerinde, Zeytin Kazasından bahsedilirken; kasabaya yarım saat uzaklıkta kaplıca ve manastırdan bahsedilmektedir. Yapılan araştırmalarda Milattan Sonra 500-600′lere kadar bu yörede kaplıca olduğu bilinmektedir.

Ilıca’da 1880’lerden itibaren kaynağın bulunduğu dere içerisinde iskan başlamıştır. 1950’de 570 nüfuslu köy iken kaplıca kullanımının getirdiği sağlık turizmi ekonomik canlılık ve potansiyele dayalı olarak hızla büyüyen ve gelişen Ilıca 1989 yılında kasaba statüsüne kavuşmuş bu aşamadan sonra çok daha hızlı gelişmiş ve bugün 3 bin civarında bir yerleşik nüfusa ulaşmıştır.

Ilıca 30 Mart 2014 Yerel seçimleriyle birlikte belde statüsünden çıkarak Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesine bağlı bir mahalle olmuştur. Tatil dönemlerinde bu nüfus 40 binlerle ifade edilir bir rakama ulaşmaktadır. Zira bu dönemlerde Hakkâri’den İstanbul’a hatta Yurt dışına kadar yayılan bir coğrafyadan insanlar bu şifa kaynağına, beldeye akın etmektedir.

Kahramanmaraş İli merkezinden 66 kilometre uzaklıkta olan beldeye ulaşım, Kahramanmaraş-Ankara Karayolu’ndan Suçatı Mevki’nden ayrılarak 24 kilometre içtedir. Yol asfalttır. Seyahat süresince doğa harikası görsel noktalar karşımıza çıkar. Suçatı’ndan itibaren Ilıca merkezine kadarki olan 24 kilometrelik yolun 12 kilometrelik kısmı Menzelet Barajı’nın sahil şeridini takip etmektedir. Ilıca çok fazla sayıda ve her bütçeye hitabeden pansiyon ve her türlü ticari faaliyet mevcuttur.