Onikişubat/ILICA
+90 534 050 8306
info@alicesurkacmaz.com

Kaplıca Hakkında

Kahramanmaraş

a) Kaplıcalar.

İnsanlar belirli bir yaştan sonra kaplıcaların değerini daha iyi anlıyor. Ortaya çıkan fiziki problemler, sancılar, romatizmal rahatsızlıklar ve daha niceleri. Bütün bunların yanı sıra stres hepimizin ortak problemi.

Bütün bunlar bizleri kaplıcalara gitmeye sevk ediyor. Henüz bu rahatlatıcı deneyimi yaşayamayanlar için şimdi tam zamanı.

b) Asırlardır süren gelenek.

Sıcak kaynak sularından faydalanılması ve bunların bir mimari tesisle bütünleşerek hamam haline getirilmesi günümüzden çok daha eski bir geçmişe dayanmaktadır.

İsviçre kaplıcalarına ek binalar yapılırken temel hafriyatında bulunan küvet ve çeşitli bronz eşyaların milattan önce 2000’li yıllara ait olduğu düşünülmektedir.

Gelelim Anadolu’ya;

1500 ü aşkın kaynakla şifalı sıcak sular yönünden çok zengin bir bölge olan Anadolu’da hemen hemen her sıcak su kaynağının yakınında bir höyük ve yanında bina kalıntıları bulunmaktadır. Bunlardan bazılarının ise Hititler ’den günümüze kadar yani yaklaşık 4000 yıldır kullanıldığı düşünülmektedir.

c) En faydalı tatil türü.

Hepimizin bildiği üzere kaplıcalar en faydalı tatil türüdür. Genellikle mevsim geçişlerinde insanların uğrak noktası olan kaplıcaların sağlığımıza birçok faydası var. Kaplıca suları içeriğinde bulundurduğu mineraller sayesinde cilt ile temas ettiğinde vücut tarafından kolayca emiliyor ve bu sayede insanlara şifa veriyor.

KAHRAMANMARAŞ

ILICA KAPLICALARI

Havası, tavası ve suyu ile meşhur Ilıca Kaplıcaları mutlaka keşfetmeniz gereken bir yer. Kahramanmaraş şehir merkezinden 66 km uzaklıktaki kaplıca adeta bir doğa harikası. Kahramanmaraş-Kayseri karayolunun Suçatı mevkiinden 24 km içeride. Ilıca’ya giderken muhteşem doğa harikaları yol kenarında Menzelet barajının harika görselliği ile adeta bir sahil şeridi.

Doğa ile iç içe bir tatil köyü.

Dört tarafı yeşilliklerle kaplı yüksek dağların ortasında kurulmuş bir yerleşim yeri. Kısacası Ilıca’da doğa ile baş başasınız. Sabahları kalkıp doğa yürüyüşü yapabileceğiniz, her şeyin en organiğini bulabileceğiniz kısacası kendinizi restore edebileceğiniz bir yer. Çevre illerde doğal hastane Ilıca Kaplıcaları olarakda bilinir. Ilıcanın az yukarısında yaklaşık 15 km bir mesafe sonrasında romanlara konu olan Kısık Vadisi ve Savruk Şelaleri yer almaktadır. Şelalelerin biraz daha yukarısına çıktığımızda ise bizleri Astım Mağaraları karşılayacaktır.

Tarih ile iç içe bir tatil köyü.

Süleymanlı (Zeytun) Ilıcanın yaklaşık 10 km aşağısında bulunan yerleşim yeri adını Ermenilerin kurduğu ‘’Zeytun Fedai Alayı’’ adlı çete ile savaşırken şehit düşen Maraş Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Süleyman Bey’in ismine izafeten almıştır.

Çok uzun süre Ermenileri barındıran bu bölge 1913-1914 yıllarında Yunanistan’ın Selanik ilinin Ayvalık ve Karaferya kasabalarından gelen halkı barındırmaktadır. 800 Yıllık tarihi olan bölge önemli tarihi eserleriyle ön plana çıkmaktadır. Bu bölgede Selçuklulardan kaldığı tahmin edilen Aslanlı çeşme (soğuk çeşme) , kanlı köprü (Ermenilerin Türk Askerlerini Şehit ettiği köprü), ve tarihi hamam bulunmaktadır. Yakın tarihimize şahit olmak istiyorsanız mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

Kaplıcaları

Bölgede 3 tane kaplıca tesisi bulunmaktadır. Bunlardan 2 tanesi özel işletme tarafından işletilmekte bir tanesi ise Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmektedir.

Kaplıca tesislerinde kapalı şifa havuzları ve açık yüzme havuzları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra umumi bölümlerde sauna, buhar odası ve Türk Hamamı bulunmaktadır. Ailenizle birlikte kullanabileceğiniz jakuziler ve küvetler hizmet vermektedir.

Hangi rahatsızlıkları tedavi eder?

  • Romatizmal hastalıklar
  • Ortopedik ameliyat sonrası ve kaza sekelleri
  • Solunum sistemi hastalıkları. Anfizem kronik bronşit ve Alerjik üst solunum yolu rahatsızlıkları
  • Sinir sistemi hastalıkları
  • Yorgunluk, sürmenaj
  • Metabolizma hastalıkları
  • Kadın hastalıkları
  • Mide bağırsak fonksiyonel bozuklukları
  • Deri hastalıkları

Ilıca Vali Saim Çotur Kaplıcalarında sevkli hasta kabulü yapılmaktadır.

Konaklamak için  otel motel ve pansiyonların iletişim numaralarına www.ilicakaplicalari.com/otel-ve-pansiyonlar/ adresinden ulaşabilirsiniz